بررسی چوب افرا و صنوبر | ویژگی چوب های افرا و صنوبر

بررسی چوب افرا و صنوبر

معمولا اولین فاکتور مهم که از تختخواب و مبلمان به ذهن خطور می کند زیبایی و سبک آن ها است، اما در واقع استفاده از مواد طبیعی و مرغوب در ساختمان مبل و تخت به همان اندازه مهم است. در این متن به بررسی چوب افرا و صنوبر خواهیم پرداخت زیرا چوب یکی از قدیمی ترین و اولین مصالح ساختمانی موجود در طبیعت بوده است.

بررسی چوب افرا و صنوبر

از جمله مهم ترین کاربردهای هر چوبی می توان به استفاده در ساخت مصنوعات چوبی، برای نماسازی و تزئین و دیگر صنایع اشاره کرد. وارد هر خانه ای که شوید از همان ابتدا با محصولات چوبی اعم از مبل، میز غذاخوری، تخت، میز عسلی، کابینت، میز تلویزیون، میز آرایش، صندلی، قفسه، بوفه، کمد و …. رو به رو خواهید شد. ریشه تمامی این محصولات از تنه انواع درختان است. در این مقاله به بررسی چوب صنوبر و افرا می پردازیم:

صنوبر

این چوب از نظر دسته بندی گیاهی متعلق به جنس صنوبر و خانواده بیدیان است. این درختان که خیلی سریع رشد می کندد حدود ده الی پانزده برابر دیگر درختان جنگلی چوب تولید می کنند. صنوبر دارای گونه های متفاوتی است که عبارت هستند از سپیدار، تبریزی، پده، صنوبر خاکستری و صنوبر لرزان. از چوب صنوبر در صنایع گوناگونی از قبیل مبل سازی، کبریت سازی، صنایع کاغذ و نئوپان استفاده می شود.

این چوب را می توان رنگ کرد و به شکل چوب های خاص و گران در آشپزخانه و به عنوان کابینت استفاده کرد. این چوب آن قدر محکم است که مناسب کابینت شدن باشد و از طرفی آن قدر نرم است که به خوبی رنگ بگیرد. چوب هایی مانند صنوبر و درختان خانواده کاج که سریع رشد می کنند، چوب های نرم نامیده می شوند و به همین صورت ارزان تر از دیگر چوب های سخت می شوند.

بررسی چوب افرا و صنوبر

اما این چوب در مقایسه با چوب های سختی که در صنعت مبلمان استفاده می شوند، نه تنها سخت نیست بلکه نرم است. به همین جهت چندان مناسب مبل شدن نیست اما مناسب برای ساخت اشیا دکوری چوبی است. البته با استفاده از رنگ های روغنی جهت پوشاندن چوب صنوبر، می توان مقاومت آن را در برابر خط و خش افزایش دهید.

بررسی چوب افرا و صنوبر

بهترین مصرف چوب درخت صنوبر برای ستون بندی های تزئینی سقف است. رنگ پذیری بالا و قیمت مناسب این چوب باعث می شود تا گزینه ای ایده آل برای تبدیل شدن به ستون بندی های سقف باشد.

افرا

افرا یا acer از تیره ناترکیان است. این درخت در نواحی جنگلی و خاکی اسیدی می روید. افرا گونه های متفاوتی از قبیل افرا شیر دار، اپلت و کیکم دارد اما فراوان ترین گونه آن اپلت است که در انگلیسی با نام maple شناخته شده است. افرا در دو نوع سخت و نرم موجود می باشد اما هر دو نوع آن از دیگر چوب های دسته سخت باز هم سخت تر هستند.

بررسی چوب افرا و صنوبر

رنگ این چوب سفید مایل به کرم با درخشندگی نسبتا صدفی است که گاهی دارای رگه های قرمز می باشد. این چوب دارای رگه هایی با پیچ و تاب طبیعی است که به راحتی هر نوع رنگی را می پذیرد. فقط توجه داشته باشید اگر افرا در ابتدا به خوبی لاک زده نشود ممکن است پس از رنگ آمیزی دارای رنگی کدر و غیر واضح شود.

این درخت دارای چوبی سخت و سنگین است که در صنعت مبلمان به ویژه مبلمان کلاسیک جایگاه ویژه ای دارد. هر قسمت قابل مشاهده از مبل معمولا از جنس چوب افرا است. افرا از آن دسته چوب های مقرون به صرفه و بسیار با دوام است که در برابر هر گونه ضربه مقاومت بسیاری دارد. از آن جایی که این چوب در برابر رطوبت نیز بسیار مقاوم است، چوبی ایده آل برای استفاده در مدت زمان طولانی است.

درپایان نظرات خود را در مورد این مقاله بدهید

به این صفحه امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *