انواع چوب در ساخت مبلمان – مبل | مبلمان | vista furniture – مبل ویستا انواع چوب در مبلمان | مبل

انواع چوب در ساخت مبلمان

هنگام خرید مبل و وسایل چوبی باید به انواع چوب در ساخت مبلمان و دیگر لوازم توجه بسیار زیادی کرد. کیفیت یک مبل بستگی به نوع چوب و کلاف آن دارد.

در صورتی که مبل شما از کلافی بی کیفیت ساخته شده باشد به مرور زمان مبل شما خراب می شود. همچنین باعث نارضایتی شما از خریدتان می شود.

به همین دلیل کیفیت چوب به کار رفته در مبل بسیار مهم است. امروزه در ساخت انواع مبل و به خصوص مبل کلاسیک از فرآورده های چوبی متفاوتی استفاده می شود.

کیفیت مبل کاملا مرتبط با نوع چوب و اسکلت کار یا همان کلاف است. کلاف هایی بی کیفیت به زودی مشکل آفرین خواهند شد. از این رو در این مقاله به بررسی انواع چوب هایی می پردازیم که در صنایع مبلمان کاربرد بسیاری دارند.

چوب بلوط :

چوبی فشرده و محکم است که نماد قدرت و استقامت می باشد. این چوب از زمان های قدیم یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی در اروپای شرقی بوده است.

انواع چوب در ساخت مبلمان

رنگ چوب بلوط قهوه ای روشن تا تیره است که دارای بافت های درشتی می باشد. این چوب نسبتا نیمه سخت و نیمه سنگین تا سنگین است. از چوب بلوط در پارکت، ساخت مبلمان، تهیه میز و صندلی و …. استفاده می شود.

از محاسن این چوب می توان به مقاوم بودن در برابر سایش و رطوبت زیاد اشاره کرد. از طرفی چوب بلوط در برابر حشره ای به نام سوسک کوهی بسیار ضعیف است. با ورود این حشره به تنه درخت، چوب نیز خورده می شود.

چوب آکاژو (ماهاگون) :

ماهاگون چوب زیبایی است که از بیرون به رنگ سفید و مایل به صورتی دیده می شود. جالب است که داخل این چوب پس از برش به رنگ قرمز دیده می شود.

از ویژگی های چوب آکاژو باید اشاره کرد که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی ایجاد می کند. سپس نقوش، بافت و طرح زیبای چوب را به بیننده القا می کند. در صنایع مبلمان از این چوب برای روکش بیشترین استفاده را دارند.

انواع چوب در ساخت مبلمان

آکاژو یا ماهاگون از چوب های گران قیمت در دنیا است که نسبت به خشکی و ضربه مقاومت بسیار خوبی دارد. همین طور در پرداخت و پیچ خوری به خوبی می توان روی این چوب کار کرد.

آکاژو ها معمولا به دوسته آکاژوی آفریقایی و آکاژوی آمریکایی تقسیم می شوند. آکاژوی آفریقایی دارای بافت یک دست، درخشان و براق است. از همین نوع است که برای روکش مبلمان استفاده می شود.

دیگر انواع آکاژو نیز با نام های سیپو، ساپلی و کیسپو شناخته می شوند.

چوب گردو :

چوبی ریز بافت، به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای تا قهوه ای تیره است. این چوب دارای نقش ها و طرح های زیبایی است که دوام نسبتا خوبی نیز دارد.

چوب گردو عموما نیمه سنگین، نیمه سخت و در مقابل فشار، خمش و کشش بسیار مقاوم است.

انواع چوب در ساخت مبلمان

از این چوب برای کارهای هنری، تزئینی، در تهیه روکش، ساخت مبلمان، خراطی، منبت کاری، خاتم سازی و … استفاده می شود.

همین طور حشرات چوب خوار به دلیل سخت و تلخ بودن این چوب تمایلی به خوردن آن ندارند که از مزایای این چوب به حساب می رود.

چوب راش :

از چوب های نیمه سنگین، مقاوم و سخت است. این چوب به دلیل سختی نسبتا زیاد در برابر حشرات، قارچ ها مصون می ماند. چوب راش در طبیعت به رنگ های کرم و مایل به قرمز دیده می شود. البته که این چوب به رنگ های صورتی مایل به قهوه ای با لکه های قهوه ای تیره نیز موجود است.

انواع چوب در ساخت مبلمان

از بارزترین خصوصیات این چوب می توان به پره های چوبی در مقاطع طولی آن نیز اشاره کرد. بنا بر این باید توجه دو چندانی به این خطوط کرد. زیرا گاهی این پره های زیبا باعث می شوند کار زیبا نشود چرا که نجاران می گویند این لکه ها پس از رنگ کاری سیاه می شوند.

درپایان نظرات خود را در مورد این مقاله بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *